Ahmet Ataner’in Özgeçmişi

Kamu maliyesi, kamu bankacılığı, iş dünyası ve yüksek eğitim sektörlerinde 35 yıl hizmet vermiş ve bu alanlarda engin tecrübe sahibi olan ATANER DANIŞMANLIK MERKEZİ’nin CEO’su ve Eğitim Danışmanı AHMET ATANER’in Özgeçmişi:
Amerikan Fullbright Bursu ile Beyrut Amerikan Üniversitesi’nden İşletme Yönetimi bölümünden BBA derecesi ile mezun olduktan sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Ekonomi ve Maliye Bakanlığı’nda Maliye Müfettişi olarak çalıştı. ABD’de burslu olarak Muhasebe, Murakabe ve Yöneticilik konularında mesleki eğitim kurslarına katıldı. Hollanda’da AB Politikaları ve Sistemi konusundaki seminerlere ve çalıştaylara katıldı. Yine ABD’de Liderlik ve Uzlaşmazlıkların çözümü konulu seminerlere ve çalıştaylara katıldı.

Doğu Akdeniz Üniversitesi’ndeki İşletme Yönetimi Yüksek Lisans programından MBA derecesi alarak mezun oldu. Daha sonra Lefke Avrupa Üniversitesi’nde uzun yıllar hizmet verirken, Kıdemli Öğretim Görevlisi, Dış ilişkiler Direktörü ve Üniversitenin Genel Sekreteri olarak görev yaptı. İsim babası olarak Avrupa ismini Lefke Üniversitesi’ne kazandırdı. Yüksek Lisans Enistütüsünü kurdu. Kıdemli Öğretim Görevlisi olarak, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde ve Yüksek Lisans Enstitüsünde Management, Ekonomi, E-Commerce, Marketing dersleri verdi.

LAÜ’de görev yaparken İngiltere başta olmak üzere bir çok ülkede bir çok saygın üniversite ile akademik anlaşmalar yaptı ve işbirliği protokollerinin hayata geçmesini sağladı. Çin, Pakistan, Hindistan, Bangladeş, İran, Azerbaycan, Rusya, Ürdün, Dubai, Kuveyt, Katar başta olmak üzere bir çok ülkede eğitim fuarlarına katıldı ve bir çok ülkede öğrenci danışmanlık temsilcilikleri kurarak yurtdışı eğitim danışmanları ile anlaşmalar yaptı. Lefke Avrupa Üniversitesi’ne Sürekli Eğitim Merkezini kurarak hayata geçirdi. LAÜ’nün birçok ülkenin Eğitim Bakanlıkları tarafından tanınmasına ve uluslararası eğitim kurumları tarafından akredite edilmesi işlemlerini yürüterek hayata geçirdi. International Office’i kurarak ilk Drektörüğünü yürüttü. Görev süresince öğrenci sayısını % 500 artırdı. Yenilikçi ve yaratıcı projeleri ile LAÜ’nün mali dar boğazdan çıkmasına katkı koydu. Lefke Avrupa Üniversitesi’nde birçok konuda İLK’leri gerçekleştirdi.

2007-2011 yılları arasında 5 yıl Kalkınma Bankası Genel Müdürlüğü ve CEO görevini başarıyla yürüten Ataner bu dönemde yeni bankasını kurarak faaliyete geçirdi. Yatırımcılara Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’nde ilk ‘Girişimcilik eğitimleri’ni düzenledi ve İş hayatında karşılaşılan eğitim ve kredi konularında yeni açılımlar ve fırsatlar yarattı. Kanada, Senegal, Vietnam, Kamboçya, Butan, Malezya, Filipinler gibi bir çok ülkede Kalkınma Bankası’nı Genel kurullarda, CEO toplantılarında ve uluslararası konferanslarda temsil etti. Türkiye Kalkınma Bankası’nın işbirliği ile KKTC Kalkınma Bankası’nın 10 yıllık stratejik planını hazırlanmasını sağladı. KOBİGEM’in ve Kredi Garanti Fonunun KKTC’de açılması için ilk girişimleri başlattı. Yenilikçi ve yaratıcı fikirleri ve projeleri ile, KKTC Kalkınma Bankası’nda birçok konuda İLK’leri gerçekleştirdi.

Daha sonra 133 ülkede 533 Çocuk köyü olan INTERNATIONAL KINDERDORF’a bağlı olan ULUSLARARASI SOS Çocuk Köyü’nün KKTC’deki Ulusal Direktörve ve CEO olarak hizmet verdi. Bu hizmetleri yürütürken Avusturya, Makedonya, Bosna Hersek, Bulgaristan gibi ülkelerdeki İnsan Kaynakları çalıştaylarına, Ulusal Direktör toplantılarına ve Genel Kurullara asli üye olarak katılarak temsil etti. KKTC SOS Çocukköyünün uluslararası seviyeye çıkması ve kendi kendine yeterli olması hususunda birçok projeyi hayata geçirdi.

Ahmet Ataner, 35 yıllık iş hayatındaki tecrübesiyle Ataner Danışmanlık Merkezi’ni kurdu. Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Danışmanlık Merkezi olarak faaliyet gösteren Merkezde yurtdışı eğitimle ilgili ihtiyaç duyulabilecek tüm hizmetler verilmektedir. 50 ülkede 1000’lerce üniversiteye başvuru imkanı sağlayan ATANER DANIŞMANLIK’ta Tercüme ve Vize hizmetleri yanında IELTS ve İngilizce kursları da verilmektedir.

Ataner Danışmanlık, yurtdışı eğitimle ilgili hizmet çeşitlerini tek bir çatı altında toplamış Dünya’da ilk ve tek kuruluştur. Hayatı eğitim ve üst düzey yönetimle dolu olarak geçen Ahmet Ataner, CEO ve Eğitim Danışmanı olarak, Eğitim ve İş Dünyasındaki 35 yıllık iş tecrübesi ile topluma hizmet vermeye devam etmektedir.