Sıkça Sorulan Sorular

 1. Yurtdışında bir programa katılırken neden danışmanlık hizmeti almalıyım?
 2. Yurtdışındaki program, okul, konaklama seçenekleri tahmin ettiğinizden çok daha fazladır ve yanlış bir seçim yaparak para ve zaman kaybetmek olasılığı yüksektir. Sizi dinleyerek sizin istek ve ihtiyaçlarınıza en uygun programı bulmanızda yol gösterici olacaktır. Okul başvuruları, gereken evraklar, başvurunun takibi gibi aşamaların gerektiği süreç bazen sizin için kafa karıştırıcı olabilir ya da zamanınızı alabilir. Alanında uzman bir danışmanlık firması tüm bu işlemleri sizin adınıza gerçekleştirmektedir. Her ülkenin vize prosedürü farklıdır, vize başvurularında ve formlarında istemeden yapacağınız bir yanlışlık ya da eksik evrak sizin vize reddi almanıza neden olacaktır. En hesaplı ve en kaliteli okullar ve program acentemizin portföyünde mevcuttur.

 3. Yurtdışı eğitimde hangi ülke ve şehri seçmeliyim?
 4. Öğrencilerin karar vermekte zorlandığı ya da öneri ve fikirleri ihtiyaç duyduğu konulardan biri de budur. Yurtdışı eğitimde sadece programa bakılmamalıdır. Eğitim kalitesinin yanı sıra gidilmesi düşünülen ülkenin ve şehrin yapısı, yaşam maliyetleri, sosyal imkânları vs gibi konulara dikkat edilmeli ve size en uygun, en mutlu olacağınız yerin seçmeniz çok önemlidir. Öğrencinin mutlu olacağı yer ise kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Neredeyse tamamı yurtdışı deneyimine sahip danışmanlarıyla ülkelerin, şehirlerin ve programların artılarını eksilerini ve kendi deneyimlerini sizinle paylaşarak size bu kararı vermede yol gösterici olacaktır.

 5. Yurtdışında eğitime ne zaman başlayabilirim?
 6. Yurtdışında dil eğitim programları, program türüne göre değişiklik göstermekle birlikte çoğu her pazartesi başlamaktadır. Akademik sömestr ve yıl programlarının ise belli başlangıç tarihleri vardır.

  Üniversite programları ise program türüne göre değişiklik göstermekle birlikte üniversitelerin akademik dönem başlangıçları olan Eylül/Ekim veya Ocak/Şubat ayında başlamaktadır.

 7. Yurtdışında dil eğitimine başlamak için en son ne zaman başvurmalıyım?
 8. Başlamak istediğiniz tarihten en geç 2 – 3 ay öncesinde başvurursanız okul, konaklama ve vize işlemleriniz sıkıntıya girmeden çözülebilmektedir. Yeşil pasaport sahibi Avrupa’da dil eğitimi almak isteyenler ve vize uygulamayan ülkelere gitmek isteyenler en geç 2 – 3 hafta öncesinden başvuru yapmalıdır.

 9. Ne kadar süre ile yurtdışında dil eğitimine katılabilirim?
 10. 2 haftadan 52 haftaya kadar ihtiyacınız olan veya istediğiniz seviyeye gelene kadar yurtdışında dil eğitimi programına katılabilirsiniz.

 11. Yurtdışındaki programlar için yaş sınırı var mıdır?
 12. Yurtdışında eğitim almanın herhangi bir yaş aralığı yoktur fakat program ve okula göre minimum yaş sınırı vardır.

 13. Yurtdışındaki üniversite programları için en son ne zaman başvurmalıyım?
 14. Yurtdışındaki üniversiteler her başlangıç dönemi için bir son başvuru tarihi belirler. Başvuru sahiplerinin bu tarihe kadar başvurularını yapmaları gerekmektedir. Son başvuru tarihleri okuldan okula değişmektedir ve son başvuru tarihi başlangıç döneminden 6 veya 9 ay öncesinde olabileceği gibi başlangıç dönemine 1 ay kalana dek başvuru kabul eden okullar da mevcuttur.

 15. Yurtdışında üniversite başvurusunda hangi evraklara ihtiyacım var?
 16. Lisans Programlarına Kabul için Gereken Evraklar:

  • Lise Diploması ve bazı ülkeler için Foundation ya da A Level bitirme sertifikası
  • Transkript ya da not dökümü
  • İngilizce yeterliliğini gösteren IELTS ya da TOEFL belgesi
  • 2 adet akademik referans (Amerika için 3 adet)
  • Kendisini, eğitim geçmişini ve gelecek planlarını içeren niyet mektubu ya da SOP
  • 1 adet fotoğraf
  • CV

  Yüksek Lisans Programlarına Kabul için Gereken Evraklar:

  • Lisans Diploması
  • Transkript ya da not dökümü
  • İngilizce yeterliliğini gösteren IELTS ya da TOEFL belgesi
  • 2 adet akademik referans (Amerika için 3 adet)
  • Varsa iş yerinden ya da staj yerinden alınacak iş referansı
  •  Kendisini, eğitim geçmişini ve gelecek planlarını içeren niyet mektubu ya da SOP
  • 1 adet fotoğraf
  • CV
 17. Yurtdışında eğitimin maliyeti ne kadardır?
 18. Yurtdışı eğitimin maliyeti gidilen ülke, program, program yoğunluğu, seçilen konaklama, ek hizmetler(havaalanı transferi gibi) göre farklılık göstermektedir. Gitmeyi düşündüğünüz programın tüm maliyetleri ofis ve danışmanlarından öğrenebilirsiniz. ATANER DANIŞAMANLIK ta en kalite ve en hesaplı okullar, üniversiteler, ülkeler ve programlar mevcuttur.

 19. Vize aşamasında herhangi bir sorun yaşar mıyım?
 20. Ülkelerin istediği şartları sağladığını takdirde doğru doldurulmuş bir vize formu ve eksiksiz sunacağınız gerekli belgeler ile herhangi bir sorun yaşamazsınız. Ataner Danışmanlık vize ve pasaport konusunda da sizin en güvenilir rehberinizdir.

 21. Program sonunda sertifika veya diploma alabilecek miyim?
 22. Derslere istenilen katılımı gösterdiğinizde tüm programların sonunda programa göre sertifika diploma veya derece alabilirsiniz.

 23. Dil okulunda sınıflarda maksimum kaç kişi vardır?
 24. Sınıf mevcudiyeti okullara göre farklılık göstermekle birlikte genellikle 10 -20 civrındadır.

 25. Yurtdışında eğitim alırken nerede konaklayacağım?
 26. Okullar, öğrencilerin rahatı için çok çeşitli konaklama opsiyonları sunmaktadırlar. Bunlar; aile yanı konaklama, yurt konaklaması, öğrenci evi konaklaması, otel/hostel konaklaması gibi kişinin arzusuna göre farklılık göstermektedir. Ayrıca konaklamalar tek kişilik oda/paylaşımlı oda, özel banyolu oda/paylaşımlı banyo, yemeksiz/sadece kahvaltı/yarım pansiyon/tam pansiyon gibi seçenekler sunmaktadır. Öğrencilerin okuldan konaklama almaları zorunlu değildir. Dileyen öğrenci kendi konaklamasını ayarlayabilir. Konaklama konusunda da ATANER DANIŞMANLIK size en uygun alternatifleri sunarak sizi rahatlatacaktır.

 27. Yurtdışında eğitim alırken çalışabilir miyim?
 28. Bu durum ülkesine ve kullanılan pasaporta göre değişir. Ne yazık ki vize prosedür ve türleri gereği her ülke okurken çalışmaya izin vermemektedir. Veren ülkeler ise birçok kısıtlama ve şart sunmaktadır. Gerekli koşullar sağladığınız takdirde eğitim alırken çalışabileceğiniz ülkeler; İngiltere, İrlanda, Avustralya, Amerika ve Kanada gibi ülkelerdir. Bu ülkelerde hangi programlarda hangi şartlarda çalışaileceğinizi ATANER DANIŞMANLIK sizi aydınlatacaktır.

 29. Paraya ihtiyaç duyduğumda ailem nasıl bana para gönderecek?
 30. Aslında bunun birçok yolu vardır. Kısa süreli giden öğrenciler, yurtdışında hesap açtıramamaktırlar. Bunun için aileler öğrencilere Western Union ile para gönderebilirler. Üzerinde “Visa Electron” amblemi olan bir bankamatik kartına sahip olduğunuzda aileniz bu kartın hesabına Türkiye’den veya Kuzey Kıbrıs’tan TL olarak para yatırabilir ve siz bulunduğunuz ülkede herhangi bir bankamatikten o ülkenin para birimi olarak çekebilirsiniz. Küçük yaş gruplarının gittiği yaz okullarında ise harçlıklarının bittiği durumda aileler kredi kartı ile okula ödeme yapabilir, yapılan bu ödemeyi de okullar elden harçlık olarak vermektedirler.

 31. Yurtdışında iken bir sorunla karşılaştığımda kime danışacağım?
 32. Ataner Danımanlık, siz gidene kadar değil, program bitip Türkiye’ye veya Kuzey Kıbrısa veya Ülkenize dönene kadar danışmanlığınızı üstlenmektedir. Herhangi bir sorun yaşadığınızda danışmanınız ile irtibata geçebilirsiniz. Gittiğiniz okullarda sizin rahatınız için ellerinden geleni yapmaktadırlar, bir sorun olduğunda ilk etapta okulunuzun öğrenci işleri ile de görüşebilirsiniz. Ataner Danışmanlık’tan da her zaman yardım ve destek ve danışmanlık istemeye devam edebilirsiniz.

 33. Okul eğitim ve konaklama ücretlerini ne zaman ödeyeceğim?
 34. Okul faturalarınızı, program başlangıç tarihinden 2 ila 4 hafta öncesine kadar ödemeniz gerekmektedir.

 35. Vizem bittiğinde Ülkeme geri dönmeden uzatabilir miyim?
 36. Bu durum ülkesine göre değişmektedir. Amerika’da program bittikten sonra en geç 2 ay sonra yeni programa kayıt olduğunuzda vizeniz uzatılmaktadır.

  İngiltere, Avustralya ve Kanada için ise gitmeden uzatılabilir vize almanız gerekmektedir.

 37. Pasaportumu yurtdışında uzattırabilir miyim?
 38. Pasaportunuzu ilgili ülkenin Büyükelçiliklerinde, Elçiliklerinde veya konsolosluklarında uzatabilirsiniz.

 39. Askerliğimi Tecil Ettirebilir miyim?
 40. Yurtdışında lisans, yüksek lisans ya da doktora yaptıran öğrenciler bulundukları ülkedeki Ülkenizin temsilciliklerinde öğrenim belgeleri ile askerliklerini tecil ettirebilirler. Bu eğitimler öncesi dil eğitimine katılacak öğrenciler de eğitim aldıklarına dair belgelerle askerliklerini ülkelerinin yasalarına göre 1 – 2  yıl kadar tecil ettirme hakkına sahiptirler.

 41. Yurtdışı eğitim programlarında sağlık sigortası zorunlu mudur?
 42. Yurtdışına giden tüm öğrencilerimize sağlık sigortası yaptırmalarını önermekteyiz. Fakat zorunlu olup olmaması ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Örneğin Avustralya sağlık sigortasını zorunlu tutarken, İngiltere bunu şart koşmamaktadır. Ataner Danışmanlık bu konularda sizlere doğru bilgiyi verecektir.